Blog

Farklı Bir Bakış Açısı Bölüm-5

21 Ocak 2020

Akıllı telefonların vazgeçilmez uygulaması kitle iletişim medyalarından sinsice ilerleyen asla ben buradayım demeyen o uygulamadan bahsedelim bu hafta isterseniz. Whatsapp ın kendisinden elbette.

Bir zamanlar sms kavramı vardı. Çok değil benim jenerasyon çok iyi bilir 10.000 sms paketlerinin olduğu dönemleri. Şimdi sms paketleri 1000 seviyelerine inmiş durumda bunun en baş sebebi tabi ki de whastapp. Bu sms döneminde her operatör değişik sms kampanyaları yapmaktaydı. Şimdilerde internet paketinde olduğu gibi sms paketleri de aşırı pahalıydı. Bir kişinin sevgilisi olup olmadığı bu sms paketlerinden bilirdik mesela…

Peki ne oldu da sms’i bu şekilde bitirdi whatsapp?
Temel olarak ilk etapta tamamen mesajlaşma üzerine çıkan whastapp Facebook grubuna katılması ile birlikte bambaşka bi imaja büründü. Şimdiler de msm kavramını unuttuk bile whatsapp sayesinde.
Yaşamanın temel kaynağı iletişim üzerine kuruludur. İşte sms, yazılı iletişimin telefonlarla buluşarak hayatımıza girmesiyle ortaya çıkmıştı. Aslında internetin de temeli olan bayt ile gönderim sağlayan smsler o zamanın teknolojisine göre oldukça fazla yer kaplıyorlardı. Bundan sebep karakter kısıtlaması vardı sms de hâlâ da var. Sms’in yerini alan whatsapp ilk etap da sadece yazı ile mesajlaşma varken şimdilerde fotoğraf, video, belge, konum, hikayeler, sesli arama, görüntülü arama gibi bi çok başka özellik yüklenmiş durumda dikkat ederseniz sms in yerini mesajla almıştı fakat yeni gelen özellikleri ile gözününü nerelere diktiğini anlamışsınızdır umarım. Asıl dikkat edilmesi gereken konu facebook grubunun tüm uygulamaların bu şekilde olduğu.

Paylaş / Share
Merhaba

Benim her hangi bilişim diplomam yok. Lise ve Üniversite eğitimlerimi Sağlık teknikerliği üzerine aldım. Ancak hobi olarak başladığım ve sonradan hayatımı adadığım bu sektörün en alt seviyesinden gelip, biraz mecburiyetten ve daha çok meraktan dolayı çok kısa sürede kendimi yetiştirerek Web Yazılım Uzmanı ünvanı ile birlikte bireysel ve ekip olarak projeler geliştirmeye devam ediyorum. Devamını Oku