Blog

Farklı Bir Bakış Açısı Bölüm-2

21 Ocak 2020

Adını duymayan yoktur bu düşünürün. Zaman zaman ünlülerin komik diyaloglarına, zaman zaman hızlı kitle oluşmasına zaman zamansa firmalar arası komik atışmasına şahit oluruz bu mecrada…

Eskiden 140 karakter sınırlaması vardı insanlar gerçekten düşünerek yazardı burada ama şimdi herkes her düşündüğünü yazar olmuş… Kimden mi bahsediyorum tabi ki Twitter dan.

Geçen hafta hatırlayacağınız üzere twitter dan başlayalım demiştik.

Basit mantığı ile twitter ilk çıktığında 140 karakterle harfleri sınırlayan, kendinizi sadece yazı ile ifade edebildiğiniz bir kitle iletişim aracı iken şimdilerde ülkelerin içyapısını karıştıran, insanların bir bütün olarak hareket etmesini sağlayan bir sosyal ağa dönüştü. Esasen bakarsanız şu zamanda büyük kitlelere ulaşan tüm sosyal ağlar saf internetin gücünü kullanmakta. Sadece giydirilmiş bir kaç fikirle süslenen öğedir sosyal medyalar…

İnternetin katmanlarına bakacak olacak olursak, ilk katman saf haberleşme diye adlandıracağımız birden çok bilgisayarın elektriksel sinyal ile haberleşme olduğunu görebiliriz. Bir üst katmanda ise bu elektriksel sinyallerin daha okunabilir hale gelmesiyle oluşan “mail” dediğimiz e-posta birimini oluşturur. Onun üzerinde iste “www” dediğimiz World Wide Web bizi karşılamakta. Zaten “www” katmanından sonra dallanıp budaklanan bu ekosistem içerisinde sosyal medyalar yer almakta.

İşte bu sosyal medyalar arasında yer alan ve ilk kuruluşu yazı üzerine olan Twitter bugün birçok yenilik ile karşımızda.

Son zamanlarda çağa ayak uydurmak için birçok yeniliğe gitti ama özünü hiç bir zaman bırakmayan twitter da ünlü olmak çok kolay. Herkesin düşünceleri kendine özgüdür ama aslında hepsi ortaktır. İşte twitterı ön plana çıkaran şeyde buydu. İnternetin sonsuz derinliğinde insanların düşüncelerini 140 karakter gibi en sade biçimde aktarılmasıydı.

Düşünceleriniz ne olursa olsun her zaman bir destekçi bulabildiğiniz. Twitter dünyasında hâlâ yer almayan var mı merak ediyorum doğrusu.

Bu dünyada büyüye bilmek için bir düşünceniz olması yeterlidir aslında. Fikir büyür düşünce olur düşünce büyür bir akım olur akım büyüdüğünde ise bir devrim olur.

Aslına bakarsanız internet dünyasın alt tabakası ile üst tabakası arasında ortak bağlar var. İnternet dünyası daha da basite indirgenirse bilgisayar dünyasında ki tek sınır hayal gücünüzdür. Dünya üzerindeki tüm sektörlere bakacak olursanız hemen hemen hepsinin belli bir sınırı belli bir yükseliş limitiniz var. Lakin bizim dünyamızda tek limit sizsiniz. Kim istemez ki…

İşte twitter’ı bu denli önemli kılan şey buydu. Tek limit sizin düşüncelerinizdi. 140 karakter sadece bir espiriden ibaret.

Paylaş / Share
Merhaba

Benim her hangi bilişim diplomam yok. Lise ve Üniversite eğitimlerimi Sağlık teknikerliği üzerine aldım. Ancak hobi olarak başladığım ve sonradan hayatımı adadığım bu sektörün en alt seviyesinden gelip, biraz mecburiyetten ve daha çok meraktan dolayı çok kısa sürede kendimi yetiştirerek Web Yazılım Uzmanı ünvanı ile birlikte bireysel ve ekip olarak projeler geliştirmeye devam ediyorum. Devamını Oku