Blog

Farklı Bir Bakış Açısı Bölüm-3

21 Ocak 2020

Geçen yazımızda twitterdan bahsetmiştik biraz. Bugün instagramdan bahsedelim dilsiz konuşurdan.

İnstagram şimdilerde pek bir popüler pek bir ünlü. Düzenli içerik kullanımı, konu etiketlerinin sade ve anlaşılır girilmesi ile çok rahat sizin de ünlü olabileceğiniz dahası reklam alarak gelir elde edebileceğiniz bir kurum haline dönüşmüş durumda. Aslında her insanın içinde fotoğrafçılık ruhu var ve instagram bu ruhu en net bir biçimde sahneleyebileceğiniz bir yer.

İnstagram esasen çok kritik mecra öyle ki son zamanlarda yaptığı güncellemeler ile bir çok sosyal mecra birbirine benzeme yarışında ipleri göğüslemiş durumda.

Bu güncellemeleri almadan önce instagram sadece fotoğraf tutkunlarını buluştuğu bir fotoblogtu. Dedim ya her insanda fotoğraf tutkusu var ve bu sebepten çok kısa sürede yayıldı ve bugünlere geldi. Yeni nesilin hiç çıkmadığı bu platform sahip şirketini zengin ederken facebook’un altındaki sehpaya da tekme atmaya çalışıyor. Yapılan istatisliklerde genç nesilin facebook kullanmayı bırakıp instagram’a geçtiği hatta mesajlaşma uygulaması olan whatsapp’ın bile tahtına göz dikmiş durumda.

İnstagram’ın psikolojik bir analizini yapcak olursak şayet kişisel bazda bir çok veriyi bize sunar. Nitekim insanlar fotoğraf çekilirken anı kalsın diye değil birbirlerine mutlu gözükmek için çekilirler.

İnstagramda bir insanın mutsuz anını göremezsiniz mesela herkes mutludur orda. Ya da baktığınız zaman bir çok insan fotoğraflarına gelen beğeni sayısıyla övünür. Bu bir çok insanda görebildiğimiz bir şeydir. Popüler olma isteği.

İnstagram, etiketleri ile başlattığı gruplaşmayı keşfet bölümünde mükenmel bir şekilde kullandı. Gün içinde beğendiğiniz fotoğrafların altındaki etiketleri kullanarak keşfette önünüze çıkartmakta. Yeni gelen güncelleme ile etiketleri takip edebilir direk ana sayfanızda görebilirsiniz.

Profil gizliğini kullanan kullanıcılar aslında sadece bir tül perdesi çekmekte nitekim Google’u ustaca kullanan birisi profiliniz gizli olsa dahi fotoğraflarınızı görebilmekte hatta kaydedebilmekte.

Kaydetmek demişken instagram fotoğraf güvenirliği açısından bir numaraydı önceden şimdi çeşitli programlar vasıtası ile çok rahat kaydedilebilmekte. Ne kadar özellik o kadar açıklık.

Daha bizi bekleyen kim bilir ne özellikler var kapıda. Uygulamaların birbirine benzediği bu zamanda gelişen teknolojik cihazlarla beraber telefonla çekilen fotoğrafların kalitesi profesyonel kameralara kafa tutar olmuş durumda. Bununla birlikte instagram profesyonel fotoğrafçılara da iş kapısı oldu.Ne kadar aktifseniz o kadar kitleye ulaşırsınız unutmayın.

Paylaş / Share
Merhaba

Benim her hangi bilişim diplomam yok. Lise ve Üniversite eğitimlerimi Sağlık teknikerliği üzerine aldım. Ancak hobi olarak başladığım ve sonradan hayatımı adadığım bu sektörün en alt seviyesinden gelip, biraz mecburiyetten ve daha çok meraktan dolayı çok kısa sürede kendimi yetiştirerek Web Yazılım Uzmanı ünvanı ile birlikte bireysel ve ekip olarak projeler geliştirmeye devam ediyorum. Devamını Oku